Tavsiyeler

Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sabahları uyandıktan hemen sonra bir bardak limonlu su içmenin önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Çevrenizde de, sabah uyandığında bir bardak limonlu su içtiğini ve çok faydasını gördüğünü söyleyenler olabilir. Peki, sabah uyandıktan hemen sonra neden bir bardak limonlu su içilir? Limonlu su içmenin faydaları nelerdir? Limonlu su içmek zayıflatır mı? bu içeriğimizde bu soruların cevaplarını vermeye gayret edeceğiz.

AYRICA: Su İçmeyi Nasıl Alışkanlık Haline Getirebilirim? Etkili Yöntemler!

Limon, her mevsim bulunan besin değeri oldukça yüksek olan bir meyvedir. Sofralarımıza tat verirken, hoş kokusu ve içeriğindeki önemli bileşenler sebebiyle temizlik ürünlerinde, kozmetik bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılır. Bağışıklık sisteminden, kalp sağlığına, cilt bakımından, karaciğer sağlığına kadar birçok konuda önemli faydalar sağlar. Hem kabuğu, hem suyu oldukça faydalıdır.

AYRICA: Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Vermeyi Zorlaştıran 5 Sebep

Sabahları bir bardak limonlu su içmek ise, güne daha enerjik başlamayı sağlar ve sindirim sistemini harekete geçirerek kabızlığı önler. Cildi uyararak daha sıkı ve parlak görünmesini sağlar.

AYRICA: Şeker Tüketimini Azaltmak için 5 Pratik Yol

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek gün içerisinde maruz kalabileceğiniz mikroplara karşı savunma kalkanı oluşturur. Bu yüzden sabahları aç karnına kahvaltıdan bir saat önce limonlu su içmenin faydalı olduğunu dile getirebiliriz. Dilerseniz, limon suyunun faydaları nelerdir? birlikte bakalım.

AYRICA: Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

İçindekiler

 1. Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? Limon Suyu Neye İyi Gelir?
 2. Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

AYRICA: Çinko Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? Limon Suyu Neye İyi Gelir?

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Cilde İyi Gelir

Limon, içeriğinde başta C vitamini olmak üzere, önemli vitaminler ve asitler bulundurur. Limon suyu ile yapılan maskeler ya da doğrudan limon suyunun cilde sürülmesi, ciltte lekelerin giderilmesini, gözeneklerin sıkılaşmasını, sivilce vb. cilt problemlerinin ortadan kaldırılmasını ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

AYRICA: Kalsiyum Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Hangi Besinlerde Kalsiyum Var?

Cildin pH dengesinin bozulmamasına dikkat edilmeli ve limon suyunu dikkatli kullanmak önemlidir. Cilde parlak bir görünüm veren limon, aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir ve daha genç bir görünüm kazandırır.

AYRICA: Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Tansiyonu Düşürür

Limon, tansiyon hastalarında, tansiyon yüksekliğinde tansiyon düşürücü olarak kullanılan bir meyvedir. Limonlu su, kan basıncını azaltan etki gösterir ve tansiyonu düşürür. Olası tansiyon yüksekliğinden meydana gelebilecek problemlerin önüne geçer.

AYRICA: Ceviz Yemenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemini Düzenler

Gün içerisinde limonlu su tüketmek, özellikle sabahları bu etki daha çoktur, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere neden olur. Bağırsak florasına katkıda bulunur.

AYRICA: Aronya (Aronia) Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

İçeriğindeki C vitamini sayesinde, vücudun besinlerden aldığı demirin kolaylıkla emilmesine yardımcı olur. Diş ve diş eti sağlığını da olumlu etkilediğinden sindirim sistemini güçlendirir.

AYRICA: Karnabaharın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendirir

Limon içeriğinde barındırdığı C vitamini sayesinde, vücutta önemli bir antioksidan görevi görmektedir. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korur.

AYRICA: Mantarın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Bozuk Mantar Nasıl Anlaşılır?

Serbest radikalleri uzaklaştırarak, oksidatif stresi azaltır. Vücudun hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretiminin artmasını sağlar.

AYRICA: Kantaron Otu Nedir? Kantaron Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Kalp Hastalıklarına İyi Gelir

Limon suyu, içerdiği vitaminler nedeniyle, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. C vitamini sayesinde kan lipitleri (kan yağı); trigliserid ve kolesterol değerlerinin dengelenmesine yardımcı olur.

AYRICA: Çay Sindirime Yardımcı Olur mu? Sindirimi Kolaylaştırır mı?

Kalp damar sağlığı için kan lipitlerinin değeri ve kan basıncının normal seviyede olması önemlidir. Limonlu su tüketmenin, bu iki önemli kıstasta, istenilen seviyeyi sağladığını gösteren çalışmalar yapılmıştır.

AYRICA: Dudaklarınız Böyle Görünüyorsa Kalbinizi Kontrol Ettirin!

Göz Sağlığını Korur

Limonlu su, C vitamini içerir ve bu nedenle, görme sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. C vitamini göz sağlığına, göz kuruluğuna, göz çapaklanmasına iyi gelecektir. Düzenli olarak tüketildiğinde limonlu su, göz hastalıklarına yakalanma riskini aza indirir.

AYRICA: Göz Sağlığını Korumak için 5 Faydalı Tavsiye

Saç Sağlığına İyi Gelir

Limonlu su tüketmek, özellikle saçı kuru, cansız ve mat görünen kişiler için çok faydalıdır. Limonlu su içeriğindeki bileşenler ve vitaminler sayesinde, saçın ölü derisinin atılmasını, saç derisinin yenilenmesini sağlar.

AYRICA: Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Evde Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç kökünü güçlendirir ve saçın koparak kırılmalarını önler. Saç derisini havalandırarak saçın ihtiyaç duyduğu nemi iyi almasını sağlar.

AYRICA: Kuru ve Yıpranmış Saça Nasıl Bakım Yapılır?

Karaciğer Fonksiyonlarına Yardımcı Olur

Limonlu su tüketmek, vücudumuzda müthiş derecede görevleri olan karaciğer organının sağlıklı bir işlevle çalışmasına katkıda bulunur.

AYRICA: Burçların Olumlu Olumsuz Özellikleri ve Sevmediği Şeyler

Karaciğer vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştırır, vitamin ve mineralleri depolar. Limonlu su tüketmek, karaciğerin bu gibi görevlerine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda biriken ödemin de atılmasına katkıda bulunur.

AYRICA: Birlikte Olması İmkansız Olan Uyumsuz Burçlar - Anlaşamayan Burçlar Hangileridir?

Böbreğe İyi Gelir

Limonlu su, içeriğinde sitrik asit bulundurur ve bu asitler, böbreklerde taş ve kum oluşumunu engeller. Limonlu su tüketmek, böbrek sağlığını korur, dehidrasyonu önler ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Tırnakların Kırılmasını Önler

Limonlu su, vücudun gerekli vitaminleri almasına yardımcı olurken, aynı zamanda vücutta bazı vitamin ve minerallerin de emilimini kolaylaştırır. Tırnakların cansız, güçsüz olması vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir.

Bu bağlamda limonlu su tüketmek, tırnak güçsüzlüğünü, kolay tırnak kırılmasını önler. Tırnaklarda beyazlık oluşumunu engeller. Tırnak yapısını güçlendirir ve tırnakların sağlıklı uzamasını sağlar.

Kabızlığa İyi Gelir

Limonlu su içmek, kabızlık sorununa iyi gelecektir. Bağırsakları rahatlatan etkisiyle tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Sabahları bir bardak limonlu su içerek güne başlamak, bağırsakları harekete geçirir ve kabızlığı önler.

Aynı zamanda bağırsak florasını güçlendirerek, olası cilt problemlerinin önüne geçer. Çoğu cilt rahatsızlığı bağırsak problemlerinden kaynaklanmaktadır, bu bağlamda limonlu su tüketmek bağırsak sağlığını da koruyacaktır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermek isteyenlerin, diyet uygulayan kişilerin limonlu su tüketmesi tavsiye edilir ve bu doğrudur. Limonlu su, sindirim kanalını çalıştırır, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına katkıda bulunur.

Aynı zamanda vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Yani evet, limonlu su tüketmek kilo vermeye yardımcı olur ancak tek başına bu yeterli değildir. Elbette ki kilo vermek için, limonlu su tüketiminin yanında uygun bir beslenme listesinin de uygulanması gerekir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Limonlu su tüketmek, soğuk algınlığına iyi gelir. Bağışıklığı güçlendiren, solunum yollarını rahatlatan etkisiyle nane, ıhlamur gibi bitki çaylarının içerisine limon suyu ekleyerek soğuk algınlığından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

İçeriğindeki asit ve vitaminler sayesinde, solunum yollarında biriken bakteri ve mikropları temizleyecektir.

Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Limonlu su, damarları gevşeten, kan basıncını hafifleten etkisiyle doğal bir ağrı kesici olabilir. Bir bardak limonlu su tüketildiğinde, eklem, kas ve baş ağrılarına iyi gelebilir.

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu, limonun kendi suyundan daha fazla vitamin ve mineral barındırır. Yüksek oranda içerdiği; kalsiyum, potasyum, C vitamini ve zengin lif oranıyla limon kabuğu, kesinlikle atılmamalı ve mutlaka kullanılmalıdır.

Dilerseniz yemeklere, pasta, kek vb. içerisine rendeleyerek, dilerseniz su içerisinde bekleterek, dilerseniz cilt üzerine doğrudan uygulayarak limon kabuğunu kullanabilirsiniz. Limon kabuğunun faydalarına yakından bakacak olursak;

 • Dişler limon kabuğu ile temizlenebilir ve limon kabuğu dişleri temizleyerek olası mikrop oluşumunu engeller, yok eder.
 • Ciltteki lekelerin üzerine limon kabuğu sürülebilir.
 • Limon kabuğu kaynatılarak saç bakımında ve cilt bakımında kullanılabilir.
 • Limonlu su hazırlarken, limon kabuklarının da su içerisine eklenmesi faydalı olacaktır. Limonlu suyun faydaları konusunda etkisini iki kat artırır.
 • Hazımsızlık, şişkinlik gibi şikâyetlere iyi gelir.
 • Kolesterolü düşürür, kan basıncını dengeler ve kalp damar sağlığını korur.
 • Kanserle savaşan antioksidanları içeriğinde bulundurur.
 • Limon kabuğu gözaltı torbalarına iyi gelir.
 • Hücre hasarını onarır ve hücre yenilenmesini sağlar.
 • Kabızlığı önler.
 • Cildin parlaklığını artırır.
 • Saç derisini güçleştirir, saçın neme olan ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Limon suyunun faydaları saymakla bitmez denilebilir. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için günlük en az 2-2,5 litre su tüketimi önemlidir. Limon, suyu tatlandırarak daha kolay içilmesini sağlayabilir. Bu içeriğimizde, limon suyu içmenin faydaları nelerdir? Limon suyu neye iyi gelir? Limonlu suyun faydaları nelerdir? bu sorulara cevap vermeye çalıştık. Sağlığınız için limonlu su içmeyi bir alışkanlık haline getirmenizi tavsiye edebiliriz.

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu